Kategorie

Aby vaši mazlíčci přežili Vánoce v klidu

Chraňte svoje domácí zvířátka před nástrahami, které jim může připravit váš byt o Vánocích. Po psovi nebo kočce nemůžeme chtít, aby se chovali zodpovědně, je tedy na nás, zda svátky ve zdraví přežijí oni i zařízení.

Kolem vánočních svátků nastává pro zvířata překvapivě docela rizikové období. Protože máte neustále spoustu práce, věnujete jim méně pozornosti, a navíc se v domácnosti objevují nové překážky, které tu během roku nejsou.

Zrádná zeleň

Ano, k Vánocům jednoznačně patří zelené větvičky a rostliny, zvlášť jmelí nebo cesmína. Pokud však máte doma kočku nebo pejska, kteří by se k těmto rostlinám mohli dostat, raději na ně zapomeňte nebo dejte přednost pěkné umělé nápodobě. Jak cesmína, tak jmelí jsou pro zvířata jedovaté a v nejlepším případě by jim mohly způsobit nepříjemné zažívací potíže. Pro jistotu dávejte pozor také při výběru živého vánočního stromku. I když příslušný druh jedovatý není, může na něm být postřik a mladší, zvědavá zvířátka mohou dokonce ochutnat jehličí. Dalším nebezpečím je u živého stromku podstavec, ve kterém obvykle bývá voda. Dbejte na to, aby byl maximálně stabilní a nehrozilo převrhnutí celého stromku (s většími psy se tomuto riziku nikdy nevyhnete, v tom případě doporučujeme zvážit nákup umělého stromku). Voda by měla být zcela zakrytá a pro zvíře nedosažitelná, protože není zdravá k pití. Zvlášť pokud jste stromek koupili už s podstavcem, který vodu obsahuje, mohou v ní být pesticidy.

S elektronikou bezpečně

Vánoce znamenají obvykle také nové elektronické nástrahy. Možná věšíte vánoční světýlka jenom na stromek, ale pokud jste jako my, s oblibou jimi zdobíte i jiné části bytu. Pro domácího mazlíčka je to nová a zajímavá věc na hraní, která mu může vážně ublížit. Nenechávejte věci náhodě. Co je možné umístit ze zvířecího dosahu, to dejte ze zvířecího dosahu, a zbytek vybírejte tak, aby byl vůči zkoumání co nejodolnější (odpadají tedy levné světelné řetězy s tenkými kabely). Přívodní kabely ležící na podlaze stáhněte do speciálního husího krku, případně zajistěte páskou a připevněte k podlaze. Stejně nenadělají příliš parády, takže nebude vadit, když je povedete vždy co nejblíže u zdi a v těžko přístupných skulinách.

Odjíždíte?

Pakliže se o svátcích chystáte na nějakou dobu pryč a nemůžete brát svoje zvířátko s sebou, asi nemusíme vysvětlovat, že o ně musí být zvlášť pečlivě postaráno. Ideální je umístit domácího mazlíčka k dobře informovanému kamarádovi nebo rodinnému příslušníkovi. Pokud to nejde, nabízejí se psí hotely a pro kočky případně obdoba "babysittera", tedy člověk, který jednou nebo několikrát za den přijde k vám domů, kočku nakrmí a obstará a zároveň zkontroluje, zda je v bytě vše v pořádku.

ab
ab
ab
ab
ab