Světlo je základ
Nejen klasické panelákové byty, ale i starší rodinné domky mají na dnešní poměry malou obytnou plochu. Když ji navíc zaplníme rozměrným, těžkým nábytkem a k výmalbě zvolíme tmavé barvy, ubereme tak i to málo místa, které máme. Ne vždy je proto nutné měnit menší byt za větší, někdy stačí jen jiné uspořádání či volba vhodnějšího nábytku nebo změna barev a doplňků, abychom získali fakticky i opticky více místa k žití. Začít bychom však měli vždy u světla, které je základním optickým prvkem v bytě. Příliv slunečnínho svitu v bytě vzbuzuje pocit, že okolní prostor je větší, než ve skutečnosti. Navíc denní světlo se sluncem mění odstíny barev, použitých na stěnách. S tím je také nutno počítat, protože barvy mají vliv na psychickou i fyzickou pohodu, tedy na to, jak se budeme v bytě cítit.
Působení barev
V malých bytech by neměly všechny stěny mít stejný odstín. Různými barvami či stupni sytosti barevného odstínu můžeme místnosti prostorově upravit. Pokud jsou všechny stěny, podlaha i strop bílé, místnost působí velmi otevřeným dojmem, barevné dělají naopak z místnosti sevřený prostor, který může vzbuzovat až úzkost. Barevná podlaha rozšíří prostor do stran i do výšky a dodává pocit stability. Když zvolíme sytou barvu i na strop, místnost se opticky sníží a rozšíří, plocha se zdá být větší, stejně jako když zvolíme barevnou podlahu a zadní stěnu. Barevný strop a zadní stěna prostor opticky zkrátí a současně rozšíří. Barevné boční stěny prostor zužují a budí dojem, že strop, podlaha a zadní stěna jsou větší. Jestliže zvolíme barevné boční stěny i zadní stěnu, prostor bude působit uzavřeným, ale vyšším dojmem.
Vzor ano, či ne?
Působení interiéru oblivňují také vzory. Velké ornamenty, umístěné na zadní stěně, na sebe přitahují pozornost, proto místnost opticky zmenšují a zkracují, naopak malé vzory místnost rozšiřují a zvětšují především tehdy, jsou-li provedeny ve světlých barvách. Příčné pruhy na zadní stěně místnost opticky rozšiřují a snižují, svislé naopak stěnu prodlužují, mástnost vypadá vyšší. Efekt sílí s šířkou pruhů. Příčné pruhy na podlaze místnost rozšiřují a zkracují, podélné naopak místnost zvětšují a prodlužují, a to tím více, čím jsou pruhy v sytějších barvách a širší.
Barevnost a vzory podlah
Podlaha patří v místnosti k dominantním rozměrům, i zde je proto nutné brát v potaz, jakou barvu, odstín i vzor zvolíme. Dominantní pozici podlahy posílíme, jestliže použijeme na krytiny syté barvy základních odstínů. Červená prostor horizontálně zvýrazňuje, podlaha působí dojmem, že se posouvá směrem k příchozímu. Modrá barva dodává velkorysost, působí však studeně a sama o sobě neláká k delšímu pobytu v místnosti, tento efekt může být zmírněn vhodnými doplňky. Žlutá barva vzbuzuje přívětivost, interiér působí prosluněným dojmem, světle žlutá však narušuje stabilitu. Zelená barva působí mile, vzbuzuje představu louky. Obecně platí, že syté barvy či velké vzory patří výhradně do rozměrných prostor, působí zde legantně a klidně, v malých místnostech mohou naopak vyvolávat stísňující pocity. Světlé odstíny barev a jemnější vzorování interiér opticky zvětší. Aby prostor nepůsobil chaoticky, měla by podlahová krytina ladit se závěsy, čalouněním nábytku a s doplňky.
Charakter nábytku
Kromě světla a barev je důležitým atributem pro zvětšení malého prostoru také vzdušnost, to znamená minimální množství mobiliáře a doplňků. Nábytek v malém bytě by měl být subtilní, volně stojící (stěnové sestavy nejsou vhodné), nejlépe s nožičkami, bez soklu. Ideální jsou jednotlivé skříňky, nejlépe pověšené na stěně, pokud stojí na zemi, měly by dosahovat nejvýše po parapety. Sedací soupravy by měly být rozkládací s variabilními samostatnými kusy, které lze libovolně sestavovat podle potřeby. V malých bytech se dobře uplatní také nábytek na kolečkách, skříňky, stoly, židle, ale třeba i postel či zrcadlo lze přemisťovat podle denní doby a situace. Obecně také platí, že oblé tvary zvyšují útulnost prostoru, hranaté působí naopak stroze a chladně. S výhodou lze u nábytku využívat prosklené části, například stěny, desky stolu či poličky. Prostor zesvětlí a zvětší i zrcadlové dveře skříní a velká zrcadla na stěnách.
Velký obytný prostor
Jestliže se nebojíme razantnějších stavebních úprav, můžeme malý prostor zvětšit také zbouráním příček. Když nás tento zásah neodradí, získáme například z kuchyně, jídelny a obývacího pokoje velký prostor s perspektivou. Pokud přece jen potřebujeme větší soukromí, rozdělujeme interiér spíše květinovými stěnami, knihovnami či skříněmi, kuchyni lze opticky oddělit barovým pultem. Efektně vypadají také dvoukřídlé dveře z pískovaného skla nebo posuvné dveře v kombinaci dřevo – sklo a podobně.