Kategorie

Aby se z ní nestalo hnízdo roztočů - 5 rad pro péči o matrace

Možná vás to překvapí, ale koupí matrace a povléknutím prostěradla péče o vaše lůžko nekončí. Aby vám matrace dlouho vydržela a zachovala si své původní vlastnosti, je třeba o ni správně pečovat.

Některé matrace si tak dokáží udržet své nejlepší vlastnosti i mnoho let.

Otáčejte všemi směry

Pravidelným otáčením matrace zajistíte její delší životnost i funkčnost, a především také dostatečný přísun čerstvého vzduchu pro přirozenou cirkulaci a ventilaci. „Matraci obracejte a otáčejte jak zleva doprava, tak i od noh směrem k hlavě a naopak. U přírodních matrací pak doporučuji otáčet 2 – 3x za měsíc. Intenzitu otáčení a obracení si většinou určuje přímo vlastní hmotnost člověka, klima nebo četnost používání a vytížení. Čím větší hmotnost člověka, tím častější by měla být frekvence otáčení,“ radí Jakub Šoufek z firmy Johann Malle.

Proklepejte

Matrace je dobré čas od času proklepávat, přehýbat i rolovat, především pak ty, které obsahují větší podíl bavlny.

Vysávejte

Při každé výměně ložního prádla je ideální matraci i postel vysát. Usazený prach tímto způsobem odstraníte a matraci takto navíc krásně načechráte.

Větrejte

„Každá matrace i postel ocení dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Ložnici proto často větrejte, zbavíte ji tak nejen nadbytečné vlhkosti, ale umožníte materiálům v matraci i posteli opětovně se naplnit čerstvým vzduchem. U přírodních matrací doporučuji nezastlávat a nechat je volně větrat,“ říká Jakub Šoufek.

Čistěte opatrně

V případě ušpinění matrace nepropadejte panice a nepoužívejte chemické čističe ani kbelíky s vodou. Volte raději suchou metodu čištění, která matraci neuškodí. Nejvhodnější je kartáčování za sucha, případně použití suché pěny.

ab
ab
ab
ab
ab