Kategorie

Aby mělo stolování glanc a eleganci

Ubrusy, prostírání, kroužky na ubrousky, květinové dekorace, pepřenky, solničky, květiny, svícny a další doplňky na dokonale přichystaném slavnostním stole nikdy nechybí.
Když ale událost kvůli které stůl takto pečlivě nazdobíme pomine, většinou zmizí také krása stolování a přichází běžná realita téměř každé domácnosti – samotný ubrus, ozdobený maximálně kytkou, solničkou a pepřenkou. Určitě znáte ten pocit, kdy chodíte a říkáte si, to chce nový ubrus a kupujeme zas a zas nové a nové ubrusy, ale nic moc se nezmění… Co s tím udělat a přitom moc neutrácet? Nechte se stejně jako my inspirovat „šatníkem“ pařížských tvůrců, kteří vytvořili zajímavou kolekci trendů na letošní rok.

Ubrus, který je „in“, kombinuje teplé odstíny a je vyroben z přírodního materiálu – bavlna nebo len

Jednoduchost na stůl nepatří

Přesně tak. Pokud chcete svůj jídelní stůj vybavit novým kabátem, nešlápnete vedle s kostkou ani proužky, popřípadě jednobarevným ubrusem zdobeným bordurou. Z módy ještě úplně nevyšly také květinové vzory, které se ale hodí především do historicky laděných interiérů. Co se barevnosti týká, Paříž volí přírodní tóny a kombinace růžová a fialová, oranžová a modrá. Zatímco na oděvech stále více návrhářů používá bavlnu ve spojení se syntetickými vlákninami, u ubrusů a prostírání vyhrávají na plné čáře přírodní tkaniny (bavlna a len) a navíc s dokonalou nežehlicí úpravou. Náročná údržba je tedy vyloučena.

Sníh ještě neroztál

A proto pro jídelní servis volte určitě bílou. Porcelán jednoznačně vyhrává nad keramikou, a to nejvíc v oválných tvarech, které by měly lehounce jakoby jen letmo připomínat výbavy našich prababiček.

Sešíváním různých látek do geometrických vzorů vzniká patch work, zajímavá dekorace zakládající celou sestavu na stole

Buďte super – in

V Paříži je tento model pokrytí stolu sice už zaběhnutý, u nás se začíná teprve rozvíjet. Jedná se tzv. napron. Stůl vždy pokrývá dlouhý splývavý ubrus sahající téměř až k zemi a je přes něj přehozena menší pokrývka ze stejného materiálu, ale v jiné barvě či kombinaci barev. Kromě toho, že stůl vypadá poněkud exoticky a hlavně vznešeně, je výhodou, že v případě ušpinění můžeme vyměnit pouze vrchní díl sestavy. Kromě napronu je určitě na druhém místě nutno připomenout také tzv. patch work. Ubrus vzniká sešíváním kousků látek do geometrických vzorů. Metoda je oblíbená i při výrobě prostírání, utěrek, polštářů nebo závěsů do oken.
ab
ab
ab
ab
ab