Kategorie

Aby byly osušky a ručníky co nejměkčí

Jak mít ručníky stále stejně barevné, měkké a hebké jako při koupi? Prvním pravidlem je investice do kvalitního zboží, druhým správná péče.

Při koupi ručníků a osušek se vyplatí hledět nejen na barvy a velikosti, ale také na gramáž, materiál a délku vláken. Při praní pak dodržovat základní poučky a pravidla. Gramáž, neboli hmotnost na metr čtvereční, je jedním ze základních parametrů, podle kterých ručníky a osušky vybírat. U těch kvalitních bychom měli najít číslo 450 g/m² a vyšší. Na župany je potřeba mnohem více froté, a přitom musí zůstat lehké. Proto se někdy kvůli jejich hmotnosti používají směsi materiálů s nižší gramáží (např. bavlna a len nebo bavlna a bambusová viskóza). Hmotnost na metr čtvereční však není jediným důležitým ukazatelem. Je třeba zaměřit se i na délku vláken a smyček. Hustota a délka smyček se samozřejmě projevuje i na ceně. Jednosmyčkové patří mezi nejlevnější, na opačném konci stojí naopak tzv. postřižené froté neboli velur, které je lesklé a vytváří efekt sametového povrchu. Popularitu si získaly ručníky s přídavkem lnu. Jsou tenčí a chladivější a hodí se proto třeba do sauny. Nejoblíbenější a dlouhodobě nejžádanější jsou ručníky z bavlny.

Mírné sražení po praní je normální

Ani koupě kvalitního ručníku bohužel nezaručí jeho měkkost, hebkost a stálobarevnost. Ručníky a osušky je dobré před prvním použitím dvakrát vyprat. Při praní se totiž uvolní volná vlákna a ta zbylá se srazí a utáhnou. Ideální je, pokud je sušíte v sušičce. Volná vlákna se totiž při tomto způsobu sušení velmi dobře oddělí od ručníku. Tím životnost ručníků prodloužíme. Prací prostředek je třeba vždy dávkovat podle údajů výrobce. Při nadměrném množství se ve vláknech usazují jeho zbytky, vlákna pak tvrdnou a barvy blednou. Příliš málo prášku nebo gelu naopak vede k nízkému odkalování vody, což rovněž může způsobit ztvrdnutí tkaniny. Samozřejmostí by mělo být oddělené praní podle barev a v prášcích a gelech k tomu určených. Univerzální prací prostředky totiž obsahují bělící substance a optické zesvětlovače, a proto by se měly používat výlučně pro bílé froté zboží. Jako překvapující se může jevit rada na vynechání aviváže. Aviváž na ručnících ulpí jako film a vlákna slepí k sobě. Ručníky tím významně ztratí nejen savost, ale i hebkost a měkkost. Změkčovače mají kromě toho za následek tvorbu žmolků. Dobré a kvalitní froté se vyznačuje použitím obzvláště hebkých bavlněných přízí, a proto nemůže být absolutně nesrážlivé.

Desatero správné péče o ručníky a osušky

1.    Před prvním použitím ručníky dvakrát vyperte a nejlépe usušte v sušičce, či nechte volně uschnout, aniž byste se do nich utřeli. Vlákna se zatáhnou a prodlouží se životnost. 2.    Dodržujte předepsané dávkování prášku. Při nadměrném množství se ve vláknech usazují jeho zbytky, vlákna pak tvrdnou a barvy blednou. Příliš málo prášku naopak vede k nízkému odkalování vody, což rovněž může způsobit ztvrdnutí tkaniny. 3.    Dodržujte oddělené praní podle barev. 4.    Barevné ručníky perte v tekutém pracím prostředku – ten se lépe rozpouští. 5.    Na barevné prádlo zvolte prášek nebo gel s označením color (bez optických zesvětlovačů). Na bílé ručníky jednoznačně používejte prášek, nikoli gel určený pro bílé prádlo. Optické zesvětlovače jsou pouze v sypkém prášku; gely pro bílé prádlo nejsou zdaleka tak výkonné jako prášky. 6.    Nepoužívejte aviváž. Ta vlákna slepí k sobě a ručníky ztratí měkkost. Může také zapříčinit tvorbu žmolků. U bílých a světlých ručníků může barevná aviváž působit i jejich šednutí či zaprání. 7.    Dodržujte předepsané plnění pračky. Při přeplnění nebo naopak nedostatečném naplnění by třením o buben mohlo rovněž dojít k tvorbě žmolků. 8.    Ideální je sušička. Vlákna nejen usuší, ale i načechrá. 9.    Sušení na radiátoru nebo na přímém slunci škodí Vlákna se mohou polámat a  poničit. 10.  Ručníky ani osušky nežehlete. Smyčky se zploští a polámou a mají pak menší savost.

Užitečné rady

Co dělat v případě, když dojde k vytažení vláken?

Vlákna se rozhodně nepokoušejte vytáhnout úplně, naopak je vždy nakrátko ustřihněte. Ručník je tkaný tak, že se mu při zastřižení vytaženého vlákna nic nestane. Abyste se vytažení vyvarovali, nikdy neperte zboží s oděvy, které mají háčky, zipy nebo suché zipy.

I když je froté kvalitní, tvoří se na něm žmolky.

Tvorba žmolků je zpočátku zcela normální. Především u těch froté částí, které mají vysoký vlas, tedy zejména u tkanin jakosti velur. Po pátém až šestém praní by ale žmolky měly vymizet. Předejít následné nežádoucí tvorbě žmolků lze správným plněním pračky. Textil se při praní nesmí třít o buben, k čemuž dochází, pokud je pračka přeplněná nebo naopak naplněná nedostatečně.

ab
ab
ab
ab
ab