Aby byl dětský pokoj pro vaše ratolesti pravým rájem
300
Jakkoliv se vyhýbáte velkým změnám stylu vašeho bydlení, jedna místnost si o tyto změny každoročně přímo křičí. Dětský pokoj. Tak trochu unikátní prostor, který žije a roste společně s jeho obyvateli. Jak jej lze přizpůsobit dětem a neudělat spousty chyb?
Najít vhodné řešení pokoje, které by bralo ohled na věk, ostatní sourozence, na prostory, které můžeme využít a taky na finanční možnosti, není jednoduché. Někdy se rodiče při zařizování dětského pokoje radí s dětmi. Přeci jen by ale neměli zapomínat na bezpečné a zdravotně vhodné vybavení pokoje svých ratolestí.
Pokud jste se rozhodli pro barevné experimenty, měli byste volit spíše pastelové a neutrální barvy
Léta hraní
Těmi rozumíme prvních šest let života člověka, tedy roky, které bývají často těmi nejkrásnějšími, které prožijeme. Hlavním požadavkem na zařízení pokoje jsou proto lehké barvy a celkově harmonický dojem. Ideální je spojení několika prvků, které v místnosti mají dominovat. Můžete zvolit tradiční kombinování nábytku či kombinace barvy zdí a stropu. Pokud jste se rozhodli pro barevné experimenty, měli byste volit spíše pastelové a neutrální barvy. Výrazněji lze pak doladit vybavení pokoje, jako jsou krabice na hračky, obrázky, police či další úložné boxy.
Hurá do školy
Nástup do školy je první velkou změnou v životě každého dítěte. Až dosud si jen bezstarostně hrály a netýkaly se jich téměř žádné povinnosti. Zásadní záležitostí se stává vlastní pracovní plocha. Při budování takového místa je třeba myslet nejen na dostatek denního světla, ale také na pozici takového pracovního koutku vůči zbytku místnosti. Podle psychologů je pro dítě vhodné, aby mělo povědomí o dění v místnosti a mohlo sledovat i vchodové dveře do pokoje.
Na úkoly prvňáčku bohatě postačí pracovní deska o velikosti 100 x 80cm, ovšem nesmíme podcenit správnou výšku. Děti v tomto období velice rychle rostou, proto je nejideálnější pořídit takovou pracovní sestavu, kterou je možné uzpůsobit výšce dítěte. Řeč je o tzv. Rostoucích sestavách, kde jde židle i pracovní deska libovolně nastavit. Přestože bývají tyto sestavy dražší, počáteční investice se nám určitě vyplatí – nemusíme totiž nábytek tak brzy obměňovat. Mladší školní věk je také ideální pro hru s barvami. Lehké a neutrální barvy tak můžeme v tomto období vyměnit za sytější odstíny.
Mladší školní věk je také ideální pro hru s barvami. Lehké a neutrální barvy můžeme v tomto období vyměnit za sytější odstíny
Konec her
Všechny děti jednou vyrostou a jejich pohled na svět se změní. Stejně jako šly poprvé do školy, nadejde čas, kdy všechny svá oblíbená autíčka i panenky zabalí do krabic. Ve studentských letech se dosti mění i ráz pokoje. Přibývá učení a daleko více času tak dítě stráví za stolem. Ten by měl mít proto daleko větší pracovní plochu a úložný prostor. Ten se dá vyřešit přídavnými šuplíky na kolečkách, popřípadě pořízením nábytkové sestavy pro počítač, která obsahuje dostatek volného místa. V těchto letech se také doporučuje přenechat vizáž a styl místnosti z větší části na jeho obyvatelích. Teenageři se teprve sami utvářejí, k čemuž potřebují dostatek prostoru a volnosti. Nezapomínejme ani na jakýsi tichý kout, který by měl být vedle pracovního rohu dominantou pokoje. Takový prostor dokáže dítěti poskytnout dokonalé soukromí, za které vám bude vděčné.
Dominantou pokoje teenagerů by měl být vedle pracovního rohu jakýsi tichý kout
Mýlit se, je lidské
Omylům se čas od času nevyhneme. Jednak se rodiči ani bytovými architekty nerodíme, a jednak je mnohdy velice obtížné vcítit se do věku svého potomka a představit si jeho vysněné království. Navíc i děti bývají ve svých představách někdy velmi konzervativní. Jen málokdy rodiče se svými dětmi komunikují a snaží se vyjít jejich fantaziím vstříc.
Pozor na barvy. Je skutečně moudré přizvat si k výběru barevného sladění pokoje potomky. Klasickou barvou, kterou nikdy nic nepokazíte, je pastelová žlutá. Pokud chceme ladit místnost do uklidňujících a harmonizujících barev, nabízí se světlé odstíny modré, růžové či zelené.
Nejvhodnějším materiálem pro nábytek je zcela jistě dřevo, které lze kombinovat prakticky se všemi dostupnými materiály – plastem, textiliemi. Nebojte se ani plovoucí podlahy. Je stylová, neobnosí se a lze ji vždy doplnit huňatými a barevnými koberci, ne kterých si děti mohou hrát.
Pro jednotlivé součásti dětského pokoje, platí tato pravidla: Stůl:
• Ruce v lokti by měly při položení na stůl svírat pravý úhel
• Když je pracovní deska moc nízko, přetěžují se krční svaly
• Když je pracovní deska příliš vysoko, namáhá ramenní klouby
Židle:
• Ideální je s kolečky, s pětiramenným podnožím
• Měla by jít nastavit výška sedáku i opěra zad
• Opěra by měla končit pod lopatkami
• Židle by měla mít područky, které snižují zatížení páteře
• Nezapomínejme na správný ergonomický tvar – poraďte se v obchodech!
Osvětlení:
• Světlo musí dopadat ze strany k protilehlé ruce, kterou dítě píše
• Lampa by měla mít alespoň tři ohybné klouby
• Pracovní desku by měly osvětlovat nejméně dva světelné zdroje
Úložné prostory:
• Pořiďte uzavíratelné skříňky
• Na policích skladujte pouze snadno uspořadatelné věci – zamezíte tím pocitu chaosu
• Aby si dítko své věci pravidelně uklízelo, začněte po něm úklid požadovat kolem čtyř let
Postel:
• Pro dítě je nejvhodnější postel „dospělácká“
• Poschoďové postele nejsou vhodné – dítě dýchá teplejší vzduch a také hrozí pád
• Rozkládací pohovky také nevyhovují – nejsou stavěny pro dlouhodobé použité, značně totiž namáhají páteř