Kategorie

7 měst, kam vyrazit s rodinou za architekturou

7 měst, která vás nadchnou architekturou

Uvažujete, kam se v létě vydat za architektonickými krásami? Pojďte se inspirovat... Za poslední dva roky jsem s rodinou projela spoustu evropských měst, takže se ráda podělím o naše tipy.

Colmar

Alsasko, východní Francie

 

V městečku Colmar jsme strávili dva týdny a celou dobu tady bylo co objevovat.  Z typických barevných domků jsou některé opravdu velmi staré. Například dům Maison Pfister, který průvodci uvádějí jako nejkrásnější, byl postaven roku 1537. Není však nejstarší, jeho soused je z roku 1419. Domy jsou zdobné a dost často na nich najdete dekorace, které vypovídají o tom, jaký cech tam sídlil, anebo vyobrazení čápů, kterým se v Alsasku daří.

 

Pokud se do tohoto jedinéčného městečka vydáte, určitě nevynechte čtvrť, které se říká Malé Benátky. Procházka kolem vodních kanálů anebo přímo jejich průjez na lodi jsou nezapomenutelným zážitkem. Dále doporučujeme trh s jídlem v ulici Rue des Tanneurs a kavárničku Au Croissant Doré, ve které se schází místní umělci. Když budete mít štěstí, poslechnete si v jejich podání živou hudbu.

Mulhouse

Alsasko, východní Francie

 

Mulhouse je takový větší bráška Colmaru, od něhož je opravdu nedaleko. Hlavní rozdíl mezi nimi je dynamičnost. Zatímco v Colmaru máte pocit, že se čas zpomalil, Mulhouse žije čilým městským ruchem.

 

Samotné město se dělí na Horní a Dolní. Obecně tady najdete budovy v mnoha stylech. ať už je to renesanční radnice, anglické terasové domy, nebo gotický Chrám sv. Štěpána.

Il Vittoriale degli Italiani

Gardone Riviera, Itálie

 

Tohle zvláštní místo nechal postavit italský válečný hrdina, spisovatel a básník Gabriel d´Annunzia (1863–1938). A fakt, že šlo o dekadentního umělce, jeho domov jen potvrzuje.

 

Stavba je situována do kopce, přičemž v průběhu vašeho stoupání vás víc a víc překvapuje.  Amfiteátr, antika, středověk, japonské zákoutí, bitevní loď... a na úplném vrcholu – umělcovo monumentální mauzoleum. Zkrátka: Il Vittoriale degli Italiani je opravdu nevšední a jeho atmosféra také.

Bergamo

Lombardie, Itálie

 

Italské Begamo má stejně jako Mulhouse dvě části: Horní město, jehož stavby pocházejí i ze 14. a 15. století, a Dolní město, které bylo založeno ve 20. století.

 

Horní město máme dodneška v paměti v barvách béžové a šedé. Dáno je to tím, že prim zde hraje kámen a nekřiklavé fásády. Neznamená to ale, že by bylo nudné. Naopak! Dýchá historií a láká k toulání se uličkami. Z obranného opevnění, které je zapsané na seznamu světového kulturního dědictví Unesco, je navíc nádherný výhled.

 

Dolní město víc tepe ruchem a hýří barvami. Najdete tady spoustu obchodů a restaurací i zajímavých staveb, jako například divadlo Gaetano Donizetti.

Verona

Benátsko, Itálie

 

Komu by se při zmínce o Veroně nevybavil Romeo s Julií. Ale nejen díky příběhu lásky od Williama Shakespeara je tohle italské město báječně romantické. Úzké uličky a historická náměstí jsou ideální k procházkám ve dvou.

 

Impozantní je římská Arena, která byla dostavěna v roce 30 a vešlo se do ní na tři desítky tisíc lidí. Verona je celkově na zajímavé stavby opravdu bohatá a stojí za to si na její prohlídku vyčlenit čas, ať se můžete pokochat tím, co v ní zanechaly slohy románský, gotický, renesanční i barokní.

Liverpool

Severozápadní Anglie

 

Britské město Liverpool je samozřejmě protknuto slavnými Beatles. Můžete tady navštívit domy, ve kterých slavní brouci žili, repliku baru, v němž začínali, atd. Nicméně, co se architektury týká, jedním z největších skvostů je knihovna. Ta má dvě části: historickou a moderní, přičemž jsou propojené, aniž by navzájem rušily svoje vlastní kouzlo.

 

Historická část je tichá a plná zákoutí, kam máte chuť si zalézt s knížkou. Moderní zase plná přijemného shonu, v jehož bzukotu si můžete dát kávičku v kavárně a kochat se pohledem na netradičně řešený strop.

 

Amsterdam

Nizozemsko

 

Hlavní město Nizozemska vás okouzlí úzkými domky. U nich si nejde nevšimnout, že jsou postavené tak trochu „v předklonu“ a většině ve štítě nechybí železný hák pro umístění kladky. V minulosti v mnohých budovách byla skladiště a právě na kladce se dostávaly velké předměty do horních pater. Sklon pak sloužil k tomu, aby se při vytahování dům neponičil.

 

Amsterdam je postavený na vodě, proto domy podpírají dřevěné kůly. A také ho díky tomu křižují kanály (grachty). Z nich je na město asi nejkrásnější pohled. 

 

Zástupcem moderní architektury je hlavně třípodlažní parkoviště pro kola, kterých je v Amsterdamu nepočítaně. Dále také třeba budova ARCAM, což je Pavilon Amsterodamského centra pro architekturu.

 

 

Když se mě někdo zeptá, ve kterém městě se nám líbilo nejvíc, krčím bezradně rameny. Každé totiž bylo něčím jiné a krásné.

Ať už se vydáte kamkoliv, přeji vám šťastnou cestu!

ab
ab
ab
ab
ab