Když chcete začít stavět
Vaše kroky by měly nejdříve vést na stavební úřad, kde se dozvíte, jestli je pozemek vůbec schválen k výstavbě vybraného domu. Pro stavbu do 150 m2 zastavěné plochy stačí vyřídit formulář pro ohlášení stavby. Pokud bude vaše nemovitost větší než 150 m2, musíte vyplnit formulář pro stavební povolení. Oba dokumenty obsahují i seznam institucí, jejichž souhlas potřebujete k vyplnění kompletní žádosti. Zmíněné formuláře seženete na stavebním úřadě nebo na stránkách ministerstva pro místní rozvoj.
Kolik času má úřad na rozhodnutí?
Ohlášení stavby nic nestojí, a pokud vám do 40 dnů od podání úřad neodpoví, znamená to „tichý souhlas“. U stavebního povolení musíte dostat konkrétní odpověď. Chce to počkat 30 až 60 dní a zaplatit správní poplatek ve výši 300 až 3 000 Kč.
Kolaudace nebo kontrolní prohlídka
Než začnete stavbu užívat, je nutná její kontrola podle projektové dokumentace. U domu se stavebním ohlášením stačí podat tzv. záměr o užívání stavby, a to minimálně měsíc předem. Do 15 dnů ode dne prohlídky obdržíte od úřadu kolaudační souhlas, který povoluje užívání stavby. Pro stavbu se stavebním povolením žádejte o vydání kolaudačního řízení. Stavební úřad musí reagovat do 30 dnů, v náročných případech až do 60 dnů od podání žádosti.
Chcete nemovitost koupit?
Nejjednodušší možností je svěřit vše realitnímu makléři, který zprostředkuje transakci mezi prodávajícím a kupujícím. Zpravidla je makléřova provize hrazena stranou prodávající nemovitost. Občas se realitní kanceláře snaží vybrat provizi dvojitou, ale proti tomu byste se měli rozhodně ohradit.
Připravte se na katastr
Pokud jste v závěrečné fázi koupě, obraťte se na právníka. Ten buď připraví vhodnou smlouvu, nebo překontroluje podklady od prodejce nemovitosti. Po uzavření smlouvy je třeba vyřídit tzv. vlastnické právo, což ze zákona trvá až 20 dní. Posledním krokem je podání žádosti o vklad do katastru nemovitostí, za který zaplatíte správní poplatek ve výši 500 Kč. Ke změně majitele nemovitostí nedochází podpisem smlouvy, ale právě až změnou záznamu v katastru.
Daň z nabytí nemovitosti
Novinkou z minulého roku je změna v dani z nabytí nemovitosti. Daň ve výši čtyř procent hodnoty převáděné nemovitosti už neplatí prodávající, ale nově kupující. „Daň významně navyšuje částku, kterou za pořízení bydlení budete muset vynaložit. Lze ji však pokrýt úvěrem ze stavebního spoření,“ vysvětluje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.