Kategorie

5 pravidel minimalismu

5 pravidel minimalismu
Minimalismus neznamená prostě jednoduchost. Musí jít o funkční jednoduchost, tedy takovou, která dává smysl, nevyvolává pocit, že něco chybí, a naopak vyvolá dojem prostého pohodlí.

Kvalita nad kvantitou
Minimalismus pochopitelně znamená, že toho v místnosti nebude moc – a to, co v ní bude, tím pádem upoutá pozornost. Není nutné vždy kupovat jenom luxusní nábytek nebo doplňky, ale počítejte s tím, že laciné nápodoby budou pěkně na očích a neujdou zkoumání. Proto raději zapomeňte na všechno, co vypadá dobře jenom v kombinaci.

Minimální barevný základ
Je sice možné určitého minimalismu dosáhnout i se základem v jasných odstínech, ale nikdy to nebude ten druh estetické jednoduchosti, která vám přináší pocit klidu a čisté mysli. A právě to je hlavním účelem minimalismu – ulevit zahlcenému mozku, dát mu volný prostor.

Vyváženost
Základem minimalismu je harmonie. Ve vizuálním „hluku“ způsobeném velkým množstvím předmětů se leccos ztratí, ale v minimalistickém interiéru bude všechno vidět, jak už jsme si říkali. Když se k sobě dvě věci nebudou hodit, v jednoduchém zařízení to ještě vynikne.

Světlo
Do pravidla světlého a tmavého pochopitelně zasahují i světelné zdroje, ať už přirozené, nebo umělé. Nikdy neplánujte místnost s ohledem jenom na denní nebo jenom umělé světlo. Musí fungovat v obou případech. Pokud vám nevyhovuje, jak přirozené světlo dopadá, korigujte je roletami a žaluziemi nebo záclonou.

Jeden hlavní detail
Lustr tedy nebývá prakticky potřebný, jako výrazný středobod zařízení ale poslouží skvěle. Stejně tak se ale můžete rozhodnout pro jiný předmět, který vystoupí na minimalistickém pozadí: Výrazný rám obrazu nebo zrcadla, bohatě vyšívaný přehoz na pohovce, zdobená stojací lampa nebo velký květináč s majestátní rostlinou.

V každém případě by hlavní bod programu měl stát za to. Představte si, že vlastníte vzácné umělecké dílo a chcete je vystavit – v pokoji nesmí být nic, co by je rušilo. Všechno ostatní musí být jednoduché, co nejméně zdobné, jenom pak váš Rembrandt (nebo tepaná váza) skutečně vynikne.

ab
ab
ab
ab
ab