Kategorie

5 největších dodavatelů plynu ovládá ¾ trhu. Víte, o koho se jedná?

5 největších dodavatelů plynu ovládá ¾ trhu. Víte, o koho se jedná?
Pět největších dodavatelů energií dodává plyn do 862 779 odběrných míst. To je více než tři čtvrtiny trhu. Kdo jsou dominantní dodavatelé? Co nabízí?
V čem tkví jejich výhody? A proč i přes vyšší cenu některých tarifů u nich klienti stále zůstávají? Na to vše odpovíme v následujícím článku.

TOP 5 největších dodavatelů plynu

Největšími dodavateli plynu na českém trhu jsou klasičtí dodavatelé ČEZ ProdejE.ON Energie a Pražská plynárenská, mezi které se výraznou expanzí zařadili také alternativní dodavatelé v podobě Bohemia Energy entity a Centropol Energy. Tato pětice společností v srpnu 2016 dodávala plyn do 862 779 odběrných míst v České republice. Mezi sebou si tak rozdělují více než tři čtvrtiny trhu. Zcela největším dodavatelem plynu je ČEZ Prodej s 395 tisíci zákazníky, kterého následuje Bohemia Energy enetity se 192 tisíci zákazníky.

5 Největších dodavatelů energií podle počet odběrných míst (srpen 2016)

  • ČEZ Prodej – 395 760
  • Bohemia Energy entity - 192 815
  • ON Energie – 147 415
  • Centropol Energy - 57 284
  • Pražská plynárenská - 42 505
Zdroj: OTE - Operátor trhu s energiemi http://www.ote-cr.cz/statistika/mesicni-zprava-plyn/pocty-opm-dodavatelu

Nadstandardní zákaznické služby a silné ekonomické zázemí

Výhodou dominantních dodavatelů je silné zázemí, a to jak personální, tak především kapitálové s efektivně nastaveným cash flow a finančními rezervami. Na rozdíl od malých dodavatelů jim proto nehrozí nečekaný krach. Přínosem největších dodavatelů je profesionální klientský servis s většinou nepřetržitými zákaznickými linkami. Pohodlí zákazníků zvyšují také investice do informačních technologií, díky kterým zákazníci mohou využívat online rozhraní pro správu svých účtů, kontrolovat výpisy a množství spotřebované energie. Devízou dominantních dodavatelů je široká nabídka tarifů a množství poskytnutých bonusů a slev. Ty se týkají jak samotné spotřeby energie, tak i doprovodných akcí zahrnující finanční příspěvek na výměnu plynového kotle nebo pronájem úsporných žárovek. V neposlední řadě tito velcí dodavatelé dovedou částečně regulovat ceny na trhu. Pokud sníží ceny svých produktů, následuje je v úpravě cen většina dodavatelů plynu.

Dominantní společnosti těží z neochoty zákazníků

Na druhou stranu dodavatelé jsou si své dominance vědomi a dovedou svého postavení plně využívat. Jedním z příkladů je nastavení samotných tarifů. Základní produktový pilíř tvoří většinou standardní produkt, který využívá nejvíce klientů. A právě tyto „standardní“ tarify jsou pro klienty mnohdy nevýhodné. Je to dáno samotným chováním klientů. Standardní neboli základní tarify většinou volí konzervativní zákazníci, kteří preferují stálou nabídku a obávají se změny dodavatele plynu. Jinými slovy tito klienti jen velmi málo reagují na změnu ceny. A právě této skutečnosti využívají dodavatelé tím, že udržují ceny standardních produktů na relativně vysoké cenové úrovni. Jsou si totiž vědomi, že zákazníci nebudou vyhledávat výhodnější alternativy. Což je však škoda, protože s výhodnou změnou dodavatele prostřednictvím kalkulačky plynu od Ušetřeno.cz zákazníci průměrně ušetří 4 623 Kč.
ab
ab
ab
ab
ab