Kategorie

5 kousků skandinávského designu, které musíte znát

5 kousků skandinávského designu, které musíte znát
Styl, funkce, čistota a útulnost. Tak by se dal charakterizovat pověstný severský design. Tradice oceňovaného skandinávského designu sahá až do 20. let, díky nadčasovosti jsou ale ikonické kousky oblíbené i dnes. Prohlédněte si některé z nich.
Křeslo Egg

Křeslo Egg (vajíčko) vzniklo v dílně dánského designéra Arneho Jacobsena v 50. letech. Vajíčko je unikátní technologickým zpracováním z tvarované pevné pěny i svými jednoduchými křivkami.

Fritz Hansen
Váza Savoy

Vázu Savoy navrhl finský velikán designu a architektury Alvar Aalto v roce 1936. Inspiroval se tvarem louže a možná i svým příjmením, protože slovo „aalto“ ve finštině znamená „vlna“. Každý kus je originál z ručně foukaného skla a výroba jedné vázy trvá zhruba 30 hodin.

Royal Design
Lampa PH

Lampa PH Paula Henningsena vznikla z jeho zkoumání vlivu světla na lidské bytosti. Design svítidla vychází z teorie, že samotný zdroj světla by neměl být vidět. Díky stínícím vrstvám je lampa navržena tak, aby vytvářela jemné difuzní světlo.

Pamono
Židle Panton

Ikonická židle Panton je vyrobena z jednoho kusu plastu. Trvalo ale několik let, než designér Verner Panton našel toho pravého výrobce. V roce 1963 potom narazil na švýcarskou značku Vitra, se kterou židli vyvinul. Dnes je cenami ověnčená Pantonka dostupná v několika barevných provedeních i v dětské verzi.

Vitra
Lampa Grasshopper

Stojací lampa Grasshopper (luční koník) vznikla podle návrhu Švédky Gréty Grossman v roce 1947. Grossman je považována za pionýrku skandinávského designu a jako první žena obdržela švédské ocenění za nejlepší industriální nábytkářský design. Slavná lampa je skvělým příkladem sofistikované hravosti.

Palette&Parlor
ab
ab
ab
ab
ab