Kategorie

5. díl: Kolik času zabere postavit dům?

5. díl: Kolik času zabere postavit dům?
Plánujete výstavbu nového domu, ale lámete si hlavu s tím, jak všechno co nejlépe naplánovat?Nevíte, jak dlouho taková stavba může trvat, s čím vším je potřeba počítat a kdy konečně dostanete klíče od vlastního domu? My to ale víme a rádi vám poradíme! Samotnou výstavbu domu bychom mohli rozdělit do 3 etap.

První fáze zahrnuje stavbu zemních konstrukcí a budování základů včetně základové desky. To trvá standardně jeden až dva měsíce.

Druhé fázi náleží zhotovení hrubé stavby, od podkladové vrstvy podlah až po střechu. Následně se práce začínají přesouvat do interiéru domu: zdění příček, vyhotovení hrubých instalačních rozvodů vody, kanalizace, plynu či elektroinstalace a pokračuje se úpravou povrchů stěn a stropů. Zabere to přibližně pět měsíců.

Nejvíce času, odhadem šest měsíců, spolknou dokončovací práce. Součástí a zároveň posledním krokem je kontrola kvality a odevzdání domu. Nakonec čekáte na vydání kolaudačního rozhodnutí stavebním úřadem, což znamená povolení se do domu nastěhovat. Lhůta pro jeho vydání je do 30 dnů, ve výjimečně složitých případech to může být až 60 dnů.

Tip za závěr: Dobře zvažte, zda se chcete do projektu pouštět svépomocí. Někdy je to volba, která s sebou nese více problémů, než si umíte představit. Určitě nechcete být víkendovými otroky domu a stavět v každé volné chvíli. Problém přichází také v okamžiku, kdy budete shánět stavební dozor. Nikdo vám potom hned tak jednoduše nedá záruku na celou stavbu.

 

ab
ab
ab
ab
ab