Kategorie

4 knížky, se kterými si užijete domácí pohodu

S kterou knížkou si užijete domácí pohodu?

Pokud čtení patří do vašich chvil odpočinku, vyzkoušejte následující čtveřici knížek. Snadno se čtou a pobaví.

1. Dobrá tak akorát 

Barbora Šťastná

Humornou knížku tvoří krátké fejetony, ve kterých mnohdy poznáte sami sebe i svoje vztahy s lidmi. Bára Šťastná popisuje vlastně úplně obyčejné situace, které každý známe. Jenže... zamýšlí se nad nimi a snaží se na nich hledat lepší stránku. 

 

Mateřství, partnerské, přátelské i pracovní vztahy, řízení auta. O tom všem i o dalších tématech je v knize řeč. S jasným závěrem: někdy chceme být dokonalí, a přitom být tak akorát je mnohem lepší.

 

Ukázka

 

On řekne: „Ta digestoř už je zase mastná a plná prachu.“

Já slyším: „Ta digestoř už je zase mastná a plná prachu, protože ji nikdy nevyčistíš. Jsi opravdu strašná! Jsem si jistý, že třeba ta blonďatá Alice od nás z práce čistí digestoř každou sobotu. Proč jsem si radší nevzal Alici? Jak s tebou můžu vydržet! Já chudák, zničila jsi mi život!“

2. Spolubydlící

Beth O’Leary

Zápletka je jednoduchá: Tiffy se potřebuje dostat z bytu ex přítele, a to co nejlevněji, protože mu ještě navíc musí splatit dluh, Leon musí získat peníze navíc pro advokáta jeho bratra, který je nevinně ve vězení. Vznikne z toho poněkud zvláštní systém spolubydlení. Tiffy je v bytě odpoledne, přes noc a o víkendech, Leon tam je dopoledne a během brzkého odpoledne, pak jde na noční do nemocnice, kde pracuje, a soboty a neděle tráví u přítelkyně. Právě ta za něj všechno domlouvá, protože nechce, aby Tiffy potkal.

 

Spolubydlící začnou komunikovat pouze pomocí lístečků se vzkazy. Ty se brzy z formálních mění na přátelské. Leon a Tiffy se skrze písmena poznávají a sbližují. A nakonec se potkají…

 

Knížka je předvídatelná a vlastně by byla dost systematická, kdyby vedle hlavního děje, tedy společného bydlení Leona a Tiffy, nebyly ještě další zápletky. Ty jsou hlavně dvě: on musí dostat bratra z vězení a Tiffy postupně poznává, kolik následků na ní zanechal její předešlý vztah.

 

Ukázka

 

Připomínám si, že nebudeme skuteční spolubydlící. Nemusíme spolu s Leonem vycházet – nebudeme spolu žít, ne doopravdy, jen budeme okupovat v různé doby stejný prostor. Nebude ho trápit, když strávím veškerý volný čas brekem, že ne?

3. Mámou s humorem

Jana Bitalová

S dětmi je legrace... a někdy je to s nimi i trochu složitější. To moc dobře vím. O mých zážitcích a radostech z doby těhotenství a prvních třech let mateřství se můžete dočíst v knížce Mámou s humorem. Její jednotlivé části tvoří vesměs jednostránkové texty, což je ideální rozsah, jelikož víc toho rodič stejně před náhlým upadnutím do spánkového kómatu obvykle nepřečte. (Otestováno).

 

Jedinečností knihy jsou také ilustrace od talentované Denisy Klimentové. Díky omalovánkovému formátu stačí knížku spolu s pastelkami šoupnout dítěti – a chvilku klidu máte zaručenou! Nebo si s nimi užijete relax sami, mají antistresové prvky. 

 

Ukázka

 

Matka či otec říká X Dítě rozumí

„Nechoď tam.“ = „Určitě tam jdi.“

„Nevztekej se.“ = „Plácni sebou ještě o zem a celá rudá udeř čelem o podlahu.“

„Netahej za to.“ = „Tahej za to, jak nejvíc to půjde.“

„Půjdeme tudy.“ = „Půjdeme, kudy budeš chtít ty.“

„Hajni si.“ = „Okamžitě vstaň.“

„Spinkej.“ = „Odejdi z postele a běž si hrát s hračkami.“

„Spadneš.“ = nedešifrováno

„To je e-e.“ (pro nerodiče: „To není dobré/nejí se to/je to fuj apod.“) = „Měla bys to vzít do ruky, prozkoumat a pokusit se o ochutnávku.“

„S tím mobilem se nehází.“ = „Jen zkus, co ten krám vydrží!“

„Kde je ovladač?“ = „Tvař se, že o ničem nevíš.“

4. Pekárna v Brooklynu

Julie Caplinová

Romantický příběh, který voní dobrotami, je o Sophii, která je zklamaná po velmi nepříjemném rozchodu. Aby změnila prostředí, odjíždí na pracovní stáž do New Yorku. Jejím novým domovem se tedy na pár měsíců stává malý byt nad pekárnou sympatické Belly, se kterou se Sophie brzy spřátelí. Pekařka ji seznamuje se svým bratrancem Toddem. Okouzlujícím mužem, který se ale odmítá do jakékoliv ženy zamilovat. To neplánuje ani Sophie... jenže člověk míní, osud mění...

 

Stejně jako u Spolubydlících i tady je děj předvídatelný, nicméně své kouzlo dostává stylem, jakým je napsaný, a prostředím voňavé pekárny.

 

Ještě před Pekárnou v Brooklynu vyšla Kavárna v Kodani, na kterou Pekárna lehce navazuje. Po ní zase Cukrárna v Paříži a úplná novinka Pláž v Chorvatsku. Jde o velmi odpočinkové čtení, které vás ale svým způsobem vtáhne a přenese na místo, o kterém se v knize píše.

 

Ukázka

 

Po upečení a nazdobení několika tuctů dortíků, upečení tří várek sušenek a dozdobení druhého cheesecaku zavelela Bella k přesávce na kafe. 

„Díky, Bože,“ ozval se Todd, s radostí hned opustil místo u dřezu a zamířil ke kávovaru.

„Musím vyrazit, vezmu si kafe s sebou,“ řekl Wes.

Bella se za ním dívala s lehce sevřenými rty. „Díky za pomoc.“

„Kdykoliv, Belluško, kdykoliv.“ Usmál se na ni zeširoka, až mu blýskly bělostné zuby, ale v očích žádný smích vidět nebylo. 

„Takže Sophie,“ řekla Bella a bez dalších okolků nechala Wese jít, „viděla jsem na Pinterestu úchvatný dort.“

 

 

Přejeme příjemné čtení! 

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab