Kategorie

4. díl: Co zařídit, než bude dům na klíč

4. díl: Stavíte dům? Najděte si šikovného architekta, ušetří vám plno starostí
Dům stavíte zpravidla jedenkrát za život. První úkoly máte už za sebou – pečlivě jste zvážili finance a prošli žádostí o hypotéku. Vyžádali jste si ze stavebního úřadu územně plánovací informaci, tedy schválení pozemku pro výstavbu vašeho domu.

Nyní vás čekají další kroky spojené se samotnou výstavbou. O jaké kroky jde a jak je nejlépe řešit vám poradí odborníci z Raiffeisen stavební spořitelny.

Projektová dokumentace a výběr architekta

Nejdůležitějším dílkem domovní skládačky je projektová dokumentace, kterou musí vypracovat autorizovaný stavební inženýr nebo architekt. Když stavbu řešíte poprvé a nemáte důvěryhodná doporučení, je třeba se při výběru držet několika základních rad. Dobrý architekt by měl být schopný naslouchat, pochopit vaše požadavky a ozvat se v případě nerealistických očekávání. Výběrovým kritériem je samozřejmě i cena. Ceny projektových prací souvisí i s rozsahem nabízených služeb. Kompletní projekt se všemi povinnými úkony a úkoly představuje odhadem 5 – 10 % z ceny stavby.

Co všechno do projektu zahrnout

Vypracování projektové dokumentace může od prvních diskusí až po hotový návrh trvat i několik měsíců. Záleží na spoustě faktorů. Dejte si na papír všechna podobná kritéria a v souladu s financemi se rozhodněte. Chcete mít v budoucnu bazén? Zahrada bude okrasná, nebo bude jejím smyslem spíš odpočinek či grilování? Je dobré, když záměr řeknete architektovi na začátku.

Patrový dům nebo bungalov?

Poschoďové domy znamenají více místa, ale také více práce. Pokud plánujete velkou rodinu, bude jistě lepší patrový domek. Trendem posledních let jsou však spíše jednoduché bungalovy. Nemusíte chodit do patra, což oceníte v pozdějším věku, nespotřebujete ani tolik energie na vytápění. Pravdou ale je, že při stejné obytné ploše jako u poschoďového domu je střecha bungalovu o něco dražší.

Plaťte jen za hotové práce

Dnes je to skoro samozřejmostí, ale přesto - domluvte si s dodavateli/stavební firmou možnost platit za práci až po jejím provedení. S tím souvisí klíčové přebírání jednotlivých fází stavby. Zkušený stavební dozor vám může ušetřit hodně času i peněz. Riskovat výstavbu bez detailnějších znalostí stavebních postupů a použitých materiálů se nedoporučuje. Pokud nemáte profesionálního člověka, který ovládá stavební dozor, je dobré mít alespoň známého nebo člena rodiny, který se v problematice orientuje. V opačném případě můžete převzít na první pohled dobře odvedenou práci, ale později řešit zásadní nedostatek či skrytou závadu.

ab
ab
ab
ab
ab