Chystáte se na dovolenou a máte obavy nechat dům nebo byt napospas veškerému okolnímu dění? Nebojte se, poradíme vám, jak vše zabezpečit tak, abyste zůstali v klidu a své volno si užili plnými doušky.
Co udělat úplně nejdřív?
V první řadě na svůj odjezd nijak hlasitě neupozorňujte. Vyberte si jedny sousedy, kterým důvěřujete, těm řekněte, kdy doma nebudete a poproste je, aby vám na obydlí "sem tam koukli". Nikdo jiný nepotřebuje vědět, že budete 14 dní pryč.
Než odjedete, veškeré své cennosti, které doma máte, zamkněte do příručního trezoru. Pokud ho nemáte, doporučujeme ho ještě rychle dokoupit. Jeho pořizovací cena začíná na 750 korunách a někdy se taková investice může hodně vyplatit.
Myslete i na pořádné zabezpečení bytu zvenku, tedy ujistěte se, že všechny vaše zámky jsou v pořádku a jsou dostatečně bytelné. Zloději často svou snahu vzdají, pokud se do prostoru nemohou dostat delší dobu než několik málo minut. Čím méně snadný pro ně přístup bude, tím spíš raději odejdou.
Jednoduché rady a tipy
- Nenechávejte zatažené žaluzie ani závěsy
- Požádejte někoho známého, aby k vám chodil občas na kontrolu a sem tam rozsvítil v nějaké místnosti
- Pokud nemáte nikoho, na koho je spoleh, zkuste využít nastavení automatického spínání
- Jestli ani to není ve vašich silách, úplně jednoduše nechte na sušáku pověšené prádlo nebo před dveře nasypejte misku plnou granulí pro psa, vytvoříte tak dojem, že se vrátíte co nevidět
- Všechny spotřebiče, které nemusí zůstat zapnuté, naopak vypněte i ze zásuvky, můžete tak předejít třeba vytopení nebo vyhoření bytu
- Na zahradě schovejte drahý nábytek do garáže a nikde nenechávejte ani nejrůznější náčinní, jako je lopata, krumpáč nebo žebřík
- Uzavřete přívod vody
- Nezapomeňte zavřít na kličku všechna sklepní okénka a střešní vikýře
Nepodceňujte pojištění
Zkontrolujte si, jestli máte dům či byt pojištěn proti vloupání a krádeži, ale i proti nešťastné náhodě, jako je třeba pořár. Pokud si doma necháváte zásadní cennosti, nafoťte si je včetně jejich výrobních čísel. Kdyby se opravdu stala nějaká nepříjemnost, je dobré mít důkazy pro policii.