Kategorie

17. díl: Investujte do eko bydlení

17. díl: Investujte do eko bydlení

Investice do úspor tepla či energie je jedna z těch, které se rozhodně vyplatí. Na ekologické bydlení jsou navíc často státem poskytovány nejrůznější dotace.

V rámci EKOprogramu můžete u Raiffeisen stavební spořitelny získat výhodnější úvěr na každou rekonstrukci, která povede k ekologičtějšímu bydlení. „Podle zkušeností klientů se prostředky vložené do ekologických úprav nemovitosti vrátí v horizontu 10-17 let, záleží na typu nemovitosti,“ doplňuje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

banner_2

Nejvíce energie se obvykle spotřebuje na topení

Zde je také největší potenciál ke spoření. Nabízí se některé z opatření jako je zateplení fasády, střech či podlah, ideálně však postupně využijte všechna. Celý proces zateplování konzultujte s profesionály, poradí vám vhodnou tloušťku izolace. Jestli budete zateplovat dům deseticentimetrovou nebo patnácticentimetrovou izolací, už velký rozdíl v ceně nebude, později se ale může promítnout v úsporách i na teplotě v domě. Izolaci střechy nemusíte dělat ve stejnou dobu jako izolaci fasády. Důležité však je, aby na sebe obě nakonec navazovaly.

Dřevěná netěsnící okna vyměňte za plastová s izolačními dvoj- či trojskly. Výrazně tak snížíte tepelné ztráty a navíc omezíte hluk z okolí.

Po zateplení zvažte také pořízení nového kotle

Pokud si ponecháte váš starý, bude jeho výkon pro zateplený dům příliš velký. Zjistěte si, jaký typ kotle pro vás bude nejvhodnější. Na některé druhy, např. kotel na biomasu, můžete od státu získat „kotlíkovou dotaci“ a náklady tak dále snížit.

Alternativní zdroje

V případě, že chcete dosáhnout úplné soběstačnosti, zvažte získávání energie z alternativních zdrojů. Na střechu rodinného domu můžete nainstalovat fotovoltaické panely či solární kolektory. Sluneční kolektory slouží k ohřevu vody, fotovoltaika vyrábí elektřinu. Výhodou fotovoltaických panelů je možnost uchovávat přebytečnou energii s pomocí akumulátorů. Jsou perfektní volbou, pokud chcete nejen ekologické, ale i ekonomické řešení.

Štítky:

eko
ab
ab
ab
ab
ab