Kategorie

16. díl: Úspory v domácnosti: Co je doma, to se počítá!

16. díl: Úspory v domácnosti: Co je doma, to se počítá!

Pokud hledáte způsob, jak uspořit, začněte u sebe doma. Ať už se rozhodnete investovat do zateplení domu, výměny oken či kotle, nebo budete důsledně kontrolovat spotřebu energie v domácnosti, určitě ušetříte. Nejde o zanedbatelné částky a budete mít příjemný pocit, že děláte něco pro přírodu.

Když si nemůžete dovolit další výdaje

V domácnosti se dá ušetřit na spoustě drobností, které na první pohled nemusí být vidět. Při nákupu nových spotřebičů se orientujte podle energetických štítků, v nich naleznete veškeré informace o spotřebě elektrické energie. Nejefektivnější jsou zařízení s označením A+++, A++ a A+. Přednostně vyměňte ledničku a pračku, to jsou hlavní „žrouti“ elektrické energie. Pokud si to momentálně nemůžete dovolit, hlídejte, aby nespotřebovávaly více energie, než je nutné. Ledničku stačí nastavit na +5 °C a je třeba ji pravidelně odmrazovat. Pračku používejte při nižších teplotách s kvalitními pracími prostředky. Pokud to jen trochu jde, obejděte se bez sušičky.

banner_1

Všímejte si u spotřebičů také tzv. stand-by spotřeby. Většina z nich se totiž po vypnutí přepíná do pohotovostního režimu. I v tomto režimu ale spotřebovávají energii, a můžou vás tak stát stovky korun ročně. Zařízení proto vypojujte ze sítě nebo úplně ze zásuvky. Energii tímto způsobem spotřebovávají i nabíječky mobilních telefonů či notebooků, pokud je po nabití přístroje nevypojíte ze zásuvky.

Dejte pozor, abyste doma zbytečně nepřetápěli. Nejvýhodnějším řešením je nainstalovat termostat či termostatické hlavice na topení. Na nich pak nastavte různé stupně podle denní doby – když jste v práci, není třeba doma topit. Radiátory kolem sebe musí mít dostatečný prostor, aby se mohlo teplo šířit do místnosti. Ujistěte se, že záclony a závěsy sahají pouze k parapetům oken a radiátory neblokuje žádný kus nábytku.

Pokračování příště... 

Štítky:

úspory domácnost
ab
ab
ab
ab
ab