Kategorie

14. díl: Na co si dát pozor při přebírání nemovitosti

14. díl: Na co si dát pozor při přebírání nemovitosti
Konečně jste našli svůj vysněný byt či dům, stavba je dokončena a stěhování se blíží. Napněte veškerou energii k posledním pár krokům. Spory ohledně financí nebo technických vad mohou celý proces zbytečně zkomplikovat. Okamžik, kdy byt přejímáte, neberte jako pouhou formalitu. Ušetří vám to peníze, ale i nervy.

Načerpejte maximum informací

Ke každé koupi patří množství dokumentace a vy byste se měli vždy řídit zásadou „podepsat můžeš – přečíst musíš“. Nejjistějším řešením je nechat si veškeré podklady od prodejce zaslat předem, ať potom ve stresu nepodepíšete něco, co nechcete. Pokud potřebujete jakékoli doplňující informace, nebojte se zeptat. Zajímat by vás měl právní status, typ vlastnictví, správcovství a v neposlední řadě smluvní dokumentace. Jestli se v okolí nemovitosti ještě staví, zjistěte si časový plán výstavby, ať nejste za pár let nepříjemně překvapeni, že ještě nejste obklopeni zelení, ale zástavbou.

Vyplatí se zkontrolovat, které pozemky k nemovitosti patří. Prověřte si také majitele nemovitosti. Dejte pozor, zda spolu s nemovitostí nepřeberete i dluh nebo zda se na ni neváže věcné břemeno. Můžete si tak ušetřit značné nepříjemnosti v budoucnu. Pokud je byt družstevní, zjistěte si, jestli někomu nedluží družstvo.

Na prohlídku s odborníkem

Zásadní součástí celého procesu je technická přejímka bytu. Probíhá po dokončení stavebních prací, přibližně dva nebo tři měsíce před převzetím bytu.

Na tuto přejímku si s sebou vezměte někoho, kdo problematice rozumí, ať už vašeho známého stavaře nebo přímo technického inspektora. Ten ověří kvalitu bytu či domu a odhalí případné kazy a nedodělky. Měl by byt také přeměřit a zkontrolovat rovnost stěn a podlah. Vždy působí nedůvěryhodně, když vám prodávající zakáže na prohlídku přivést doprovod. Pokud tvrdí, že na stavbu nemohou další osoby kvůli bezpečnosti, můžete technického inspektora vyslat místo sebe.

Štítky:

nemovitost
ab
ab
ab
ab
ab