Kategorie

13. díl: Jak řešit reklamaci novostavby

13. díl: Jak řešit reklamaci novostavby
Pořizujete si novostavbu a bojíte se, abyste při stěhování nenarazili na problém, který nevíte, jak řešit? Předejděte všem pochybám tím, že se o svém budoucím bydlení nejprve velmi dobře informujete. Případně řešte svou reklamaci chytře.

Ptejte se

Pokud už máte vybráno a developer se jeví seriózně, přichází čas na otázky. Developera se ptejte na technický stav bytu, příslušenství, parkování a poplatky v domě. Zajímat by vás měl také právní status, typ vlastnictví, správcovství a v neposlední řadě smluvní dokumentace. Pokud se v dané oblasti ještě staví další domy, zjistěte si časový plán výstavby. Ať vás za pár let nepřekvapí, že místo zeleně jsou v okolí jen další domy. Zajímejte se také o pozemky v bezprostředním okolí budovy. Zjistěte si, které pozemky patří k nemovitosti, které si ponechá developer a které přejdou pod společenství vlastníků. To samé si zkontrolujte v případě přístupové cesty.

Jestliže ve vámi vybraném bytovém domě již někdo bydlí, promluvte si s potenciálními sousedy. Poptejte se i mezi vašimi známými, jejich zkušenost může posloužit jako dobrá inspirace.

Jak řešit reklamaci

Na prohlídku bytu si s sebou vezměte technického inspektora – ten prověří jeho kvalitu a odhalí případné kazy či nedodělky. Může se stát, že dům vzniká příliš rychle nebo se developer snažil ušetřit na použitých materiálech. Jestliže při přejímce bytu odhalíte nějaké vady, společně s developerem vše zaznamenejte do předávacího protokolu.

Pokud v průběhu času naleznete další vady, máte podle zákona dva roky nárok na jejich nahlášení. Oznamte je raději okamžitě. Přesný postup při reklamaci by měl být jasně stanoven ve smlouvě.

Průběh nákupu

Jakou smlouvu budete podepisovat, záleží na fázi výstavby. Pokud se nemovitost ještě nestaví, sepíšete s developerem rezervační smlouvu. Při podpisu rezervační smlouvy vás zároveň čeká složení rezervačního poplatku. Podpis si dobře rozmyslete, poplatek většinou činí několik procent z kupní ceny nemovitosti, nebude to tedy zanedbatelná částka. Jestliže už je projekt ve fázi výstavby, budete řešit smlouvu o smlouvě budoucí kupní. Pokud už je stavba dokončena, podepíšete rovnou kupní smlouvu. Ve smlouvě by mělo být přesně zakotveno datum předání bytu.

A co dál?

Případné další povinnosti už záleží na vaší domluvě s developerem. Obvykle mají developerské společnosti uzavřené smlouvy s poskytovateli služeb a dodavateli elektrické energie, vody či plynu. V ideálním případě budete potřebovat pouze namontovat elektroměr. Vše záleží na developerovi, ale i zde platí, že veškeré informace byste měli najít ve smlouvě.

ab
ab
ab
ab
ab