Kategorie

11. díl: Kupujeme novostavbu

11. díl: Kupujeme novostavbu

Pořízení nového domu či bytu je zásadním životním krokem. Pokud jste se už rozhodli, že vaše vysněné bydlení může být pouze v novostavbě, zvažte, podle čeho ji budete vybírat.

Troufnete si koupit byt, který je ještě ve fázi projektu nebo maximálně 3D vizualizace? Nebo váš budoucí domov musíte vidět naživo? Při koupi novostavby je třeba investici promyslet, dát pozor na mnoho věcí a ujasnit si, jak vše bude probíhat. Provedeme vás jednotlivými kroky, abychom vám celý proces co nejvíce usnadnili.

Jak vybírat

Zásadním faktorem při výběru je lokalita. Nejlépe uděláte, pokud se na místo bydlení zajedete podívat. Je jedno, jestli se projekt teprve staví, obhlídka okolí bude také prospěšná. Projděte se k nejbližší zastávce MHD, zjistěte, kolik je v okolí zeleně a jaké jsou možnosti ke sportování, nakupování a využití volného času.

Pokud je nemovitost ve fázi výstavby, věnujte velkou pozornost plánu bytu. Přemýšlejte o jeho rozvržení a orientaci oken. Některé developerské firmy umožňují navštívit vzorový byt o stejné dispozici. Pokud zde tato možnost je, rozhodně ji využijte. Zaměřte se také na použité materiály a zvukové vlastnosti bytů, ať do budoucna nemusíte řešit problémy s hlučnými sousedy.

banner_5

Na co si dát pozor

Při výběru bytu vás nakonec nejvíce ovlivní cena. Zjistěte si, v jaké cenové hladině se průměrně pohybují byty podobné tomu „vašemu“. Zarazit by vás měla jak příliš nízká cena, tak příliš vysoká. U levné nemovitosti je pravděpodobně, že developer šetřil na materiálech, u drahých novostaveb zase může jít o zbytečný luxus. Opravdu potřebujete mít v domě recepci? Navíc zde mohou hrozit zbytečné poplatky navíc.

Ještě před nákupem byste si měli ujasnit, zda je pro vás developer důvěryhodný. Zjistěte si o něm co nejvíce informací, zajímat by vás měly osobní zkušenosti i historie společnosti. „Dejte pozor, pokud developer uvádí financování projektu „z vlastních zdrojů“. Ve skutečnosti to znamená „z peněz kupujících“. Jestliže se tedy nepodaří prodat všechny byty, výstavba se může prodloužit nebo úplně zastavit,“ upozorňuje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

ab
ab
ab
ab
ab