Kategorie

10 věcí, na kterých můžete ušetřit při zařizování

Zařizujete svoje první samostatné bydlení a máte trochu hluboko do kapsy? Poradíme vám deset jednoduchých způsobů, jak neutratit víc, než je nutné.
 

Když člověk zařizuje své první samostatné bydlení, je každá rada dobrá. Nejraději byste samozřejmě všechno měli hned od začátku dokonale vyřešeno, finance to ale často neumožňují. Podívejte se proto s námi, kde všude se dá v novém bytě elegantně ušetřit.

1. Židle

Toužíte po tom, aby váš jídelní kout vypadal hezky, ale nemáte peněz nazbyt? Máme pro vás hned dva tipy: Za prvé, nebojte se kombinace různých barev. Všechny židle nemusí být stejné, stačí, když se k sobě budou hodit a dobře se navzájem dolpňovat. Máte-li například kuchyni v chladných barvách, zkuste dřevěné židle v odstínech zelené a modré.

Vaše jídelní židle nemusí být takto pestrobarevné, nátěr jim ale určitě prospěje. (Zdroj: sunara, Istockphoto.com) Že jste našli pár židlí, které k sobě ladí tvarem, ale ne barvou? Jednoduché - natřete je! Od toho se odvíjí i naše další rada: Nemusíte se zdráhat ani nakoupit sadu židlí ve velkém řetězci. Doma už si je s pomocí barev, látkových potahů, sedáků a dalších nápadů upravíte podle vlastních představ.

2. Lampy a lustry

Investujte do funkčního základu, tedy jednoduché bezpečné nohy s objímkou, případně kostry stínidla. Zbytek už zvládnete sami, stačí se například poohlédnout po starší zajímavé váze, do které se dá noha "zasadit", nebo složit stínidlo z patřičně upraveného malovaného papíru.

Kvalitní základ lampy bohatě stačí, zbytek už si vyrobíte sami (Zdroj: elkor, Istockphoto.com) Pokud jde o stropní svítidla, zkuste nejprve jednoduché tvary a světlé barvy, které budou každému interiéru lichotit a obvykle jsou také nejlevnější.

3. Postel

S postelí se dají dělat zázraky, aniž byste hned museli kupovat novou. Ze starší válendy udělá pohodlné lůžko nová matrace, ložní prádlo a především elegantní čelo. To může být ze samostatné desky potažené látkou, ze vhodné rolety nebo zástěny a dokonce i vytapetované či namalované přímo na zdi.  Starší posteli dodá nový šmrnc například samostatné čelo. (Zdroj: Apartment Therapy) Dalším trikem je pochopitelně nový noční stolek, který bude barevně ladit s povlečením a opticky tak celý váš spací kout pozvedne.

4. Závěsy

Netrapte se zatím sháněním takových závěsů, které do vašeho hnízdečka přesně barevně i stylově sednou. Kupte jednoduché bílé, světle šedé nebo krémové. Takové se totiž hodí ke všemu a s pomocí sezónních dekorativních detailů je můžete upravit tak, aby nepůsobily fádně ani smutně. Světlé závěsy se hodí ke všemu. (Zdroj: Apartment Therapy) Například blízko stojící zrcadlo jim dodá jas a zářivost, zelené nebo jinak barevně výrazné rostliny na okně spolu se světlými záclonami budou působit útulně a přirozeně. Existují samozřejmě i ozdoby určené přímo na závěs nebo záclonu.

5. Koberce

U koberce se velmi dobře pozná kvalita nebo naopak nekvalita, proto si pamatujte, že je lepší začít v malém. Není třeba hned zpočátku pokrýt celou podlahu bytu koberci. Namísto toho kupte jeden nebo dva menší vlněné kousky například do ložnice a počkejte si, až si váš byt sám "řekne", kde ještě by byla měkká podlahová krytina potřeba.

 

Kusový koberec může být barevně výrazný. (Zdroj: IKEA) Pokud budete kupovat například zlevněné koberce, často se vám stane, že nenajdete přesně tu barevnost, která by vám vyhovovala. V tom případě znovu radíme vzít spíš menší rozměr a použít jej v místnosti jako barevnou kontrastní dominantu.

6. Nábytek na balkon

Má váš první byt balkon, který byste rádi zabydleli něčím víc než jen plastovým skládacím sedátkem? Počkejte si s nákupem vhodného nábytku na konec letní sezony, kdy se pravděpodobně bude prodávat se slevou.

Stolička bude mimo sezónu stát třeba v předsíni nebo v obývacím pokoji. (Zdroj: IKEA) Zároveň zvažte třeba nákup sedáků, které se dají využít jak v interiéru, tak venku. Od podzimu do jara mohou sloužit jako další místa k sezení v obývacím pokoji a ve slunečných dnech je prostě vynesete na balkon.

7. Nádobí a příbory

Stejně jako u židlí a dalšího zařízení platí, že vše nemusí být v jednom stylu. Řetězce s nábytkem a zařízením domácnosti sice většinou mají základní jednoduché sady příborů nebo nejdůležitějších hrnců a pánví, ale stejně tak můžete zkombinovat třeba dvě menší sady, které se k sobě hodí.

Vybírejte nádobí například v černobílé barevnosti, na dekoru nebo tvaru pak tolik nezáleží. (Zdroj: Traechic) Pokud jde o hrnečky nebo talíře, klíčem je držet se jedné spojující vlastnosti. Velmi pěkně třeba vypadá jídelní nádobí v černé a bílé, přičemž jednotlivé kousky mohou klidně mít různé tvary a objem. Bude to vypadat osobitě, a pokud budou mít vaši hodovníci dojem, že do jejich hlubokého talíře se vejde míň polévky než do sousedova, mohou si přece vždycky přidat.

8. Obrázky

Nástěnné dekorace jsou v redakci naše slabost, protože mají moc okamžitě a jedndoduše oživit jakýkoli interiér. Mohou to být obrázky z vaší dovolené, zarámované pohlednice z cest, plakáty ve stylu starých reklam nebo rovnou hotově zakoupené reprodukce.

Na trhu je výběr rámů pro rychlou adjustaci vašich obrázků (Zdroj: IKEA) Většina velkých obchodů už dnes nabízí výběr rámečků v nejrůznějším materiálovém provedení a stylu, do kterých už stačí jen vložit obrázek nebo fotografii. Při jejich zavěšování nezapomeňte dát pozor na správné uchycení vzhledem k materiálu stěny i velikosti dekorace.

9. Dekorace obecně

Výzdoba samozřejmě nekončí u obrazů. Sošky, přírodniny, sklo a další dekorace vašemu novému bytu také výrazně pomohou. Dejte jenom pozor na to, aby se z vašeho bydlení nestalo typické odkladiště porcelánu po babičce a domov prosklených sekretářů plných broušené hrůzy. V poličkách nakombinujte knihy s dekorativními prvky. (Zdroj: Apartment Therapy) Mnohem lepší nápad než nahromadit dekorativní předměty na jednom místě je rozptýlit je po celém interiéru. Postavte je mezi knížky do knihovny, fotografie umístěte do okna, nalepte je v koláži na dveře, nebo jimi rovnou vytapetujte stěnu nad postelí.

10. Ze starého nábytku nový

Každý z nás má asi po rodičích nebo prarodičích několik kusů nábytku, které se svým vzhledem možná tak úplně nehodí do nového bytu, ale bylo by škoda je vyhodit. Nelekněte se proto jejich renovace, s trochou nadšení ji zvládnou všichni za jedno odpoledne.

Nový nátěr dodá život i starým kusům nábytku. (Zdroj: IKEA) Pro základní oživení obvykle stačí smirkový papír a vhodná barva nebo lazura, případně lak. Ti šikovnější z vás se mohou pustit do potažení tapetou, výměny úchytek nebo nožek.

 
ab
ab
ab
ab
ab