Kategorie

10 rad, jak zbavit zahradu slimáků

10 rad, jak zbavit zahradu slimáků

Slimáci dokážou otrávit život. A to nejen vám, ale především vaší zahradě! My vám poradíme, jak se jich zbavit bez chemie, pěkně přírodní cestou, a to jednou provždy! Nebo alespoň pro letošní sezonu.

Slimákům bohužel chutná úplně všechno. Půjdou vám po zelených listech špenátu nebo salátu, po bylinkách, chutnají jim i zralé plody, jako jsou třeba jahody. Nepohrdnou ani květinami a dalšími rostlinami. A vám z nich jde hlava kolem! Zkuste několik triků, jak se těchto „predátorů“ a ničitelů zahrádek zbavit.

Důležitá je prevence

Slimáci se nejvíce rojí tam, kde jsou na zahradě hlavně vlhká místa. Vytipujte si jejich místečka, kde se srocují, a právě ta jim ihned zničte! Také rychle zlikvidujte veškerý narostlý plevel a nikde nenechávejte rostlinné zbytky. Prostory i porosty na zahradě zkuste mít co nejvíce vzdušné a prosvětlené, aby si neměli kde udělat svou skrýš. Také vysbírejte spadané listí a nenechávejte na zemi větší prkna, polena, palety…

Tvrdě do boje!

 1. Prvním tipem je aromaterapie! Většině slimáků nevoní bylinky jako tymián, máta, česnek či levandule. Proto doporučujeme vysadit si kolem bylinkové zahrádky právě tyto keříky.
 2. Past na slimáky, která funguje velmi spolehlivě, je melounové koupaliště. Stačí vydlabat polovinu melouna a do jeho kůry nalít pivo. Takto připravenou past zasypete do půdy a budete čekat, kolik kusů nachytáte.
 3. Vymezte hranice! Kolem zahrádky si dejte neopracované dřevo, slimáci po něm neradi lezou. Jen pozor na třísky.
 4. Prostory kolem záhonů můžete také obsypat popelem, vápnem nebo pískem.
 5. Dobře funguje také sůl, kterou nasypete mezi jednotlivé rostlinky, tu slimáci opravdu nemají rádi.
 6. Další věc, které se slimáci vyhýbají, jsou psí chlupy. Je jen otázka, jestli je chcete mít mezi záhonky…
 7. Zkuste také postříkat kytičky octem zředěným vodou v poměru 1:1.
 8. Slimáky spolehlivě zneškodní ovesné vločky, které sní, nabobtnají a pak… asi tušíte.
 9. A to nejspolehlivější nakonec – ruční sběr a zneškodnění.
   
ab
ab
ab
ab
ab