Kategorie

Bydlení ve skandinávském stylu

Bydlení ve skandinávském stylu
Myslet si, že alfou i omegou švédské architektury je Ikea, by se mezi architekty mělo považovat za hřích. Již od padesátých let dvacátého století se totiž v severských zemích rozrůstá unikátní větev funkcionalismu, obecně označovaná jako moderní skandinávský design. Proč se právě jemu podařilo dobýt svět je snad jasné už na první pohled.

Na dálném severu zkrátka spoléhají na jednoduchost. Podobně jako u většiny moderních proudů, i v tom skandinávském se snoubí dlouhé čisté linie především s funkčností a praktičností. U Švédů se tak ale děje s přísným respektem k přírodě a životnímu prostředí. Výsledné motivy tak nejčastěji odkazují právě na severské přírodní bohatství.

Pro skandinávskou architekturu není žádoucí barevnost. S výjimkou detailů sytých a pastelových barev si vystačí s odstíny bílé, černé a hnědé. Oblíbeným materiálem je dřevo a kámen v pečlivě opracované formě, nebojí se ale sáhnout ani po skleněných površích a neomítnutém betonu. Jejich správná kombinace oprošťuje místnosti od příliš chladného vzhledu a napomáhá zvýraznit rovné linky.

Design švédského stylu navíc dokáže působit nadmíru útulně. Pomáhají mu v tom především smetanové, béžové anebo šedé odstíny doplňků a zdí, případně využití okrasných rostlin - nejlépe nekvetoucích. Můžete též počítat s tím, že váš nábytek jen tak z módy nevyjde - již přes padesát let se sice moderna pozvolně vyvíjí, nikdy však díky své jednoduchosti nepůsobí trapně.

Po skandinávsku navíc můžete vybavit takřka jakoukoliv místnost. Jednoduchý a přitom funkční styl bude ideálním řešením pro stísněné prostory, zatímco designově zajímavé zpracování přírodních materiálů a motivů skvěle vynikne v rozlehlých místnostech. Severský styl je prostě univerzální, levný, dokonalý - proč v něm už dávno nebydlíte i vy?

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab